KÜLTÜR İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ


İşleyiş Kuralları

TOPLULUKLARIN İŞLEYİŞİ İLE İLGİLİ GENEL KURALLAR

 

 • Toplulukların Akademik Danışman imzalı etkinlik dilekçelerini, en az bir hafta önceden (Kültür Kongre Merkezi  kullanımı ile ilgili dilekçelerin iki hafta önceden) Kültür İşleri Müdürlüğü’ne vermesi gerekmektedir. (Rektörlük onayının alınmasından sonra, evrakın ilgili birimlere ulaşması ve afişlerin etkinlik öncesinde asılabilmesi için)
 • Kültür ve Kongre Merkezi Salonları, Mimarlık Amfisi, MM-25 Salonu, Solmaz İzdemir Salonu, Firuzen Olşen Sergi Salonu, MM-125 Amfisi, Fizik Bölümü Amfi ve Derslikleri rezervasyonları Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

 • Kültür ve Kongre Merkezi Salonlarının kullanımı için rezervasyon yapıldıktan sonra 10 gün içinde Kültür İşleri Müdürlüğü'ne dilekçe verilmelidir.

 • Öğrenci topluluklarının hazırladığı etkinlik afişlerinde ODTÜ logosu afişin sol üst köşesinde yer almalıdır. Etkinliğe destek veren resmi bir kurum varsa (TRT, MTA, Devlet Tiyatroları, Kültür Bakanlığı vb.) logosu sağ üst köşeye ODTÜ logosunun karşısına yerleştirilir. Firma, logoları ise afişin altında yer almalıdır. Afişlerde etkinliği düzenleyen topluluğun adı ve varsa logosu, ODTÜ logosunun karşısında olmamak üzere mutlaka bulunmalıdır. Afiş üzerinde herhangi bir siyasi partinin adı, sembolü ve kısaltma ve logosu bulunmamalıdır.
 • Toplulukların yurt içi veya yurt dışında bir etkinliğe katılmak istemeleri durumunda etkinliği düzenleyen kurum/kuruluştan alınacak resmi davet yazısının ve dilekçenin Kültür İşleri Müdürlüğü’ne verilmesi gerekmektedir.
 • Film ve belgesel gösterimleri için 09.06.2004 tarih ve 5187 nolu kararla yayımlanan telif yasası gereğince filmin yapımcısı/senaristi/yönetmeni bağlı olduğu ajans/büyükelçilik..vb.den gösterimi ile ilgili alınan izin belgesinin etkinlik dilekçesine eklenmesi zorunludur.
 • Sponsorluk alınabilecek firmalar konusunda alkollü içecek ve sigara firmaları dışında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Topluluklar firmalarla yapmış olduğu sponsorluk protokollerini, etkinlikten önce Kültür İşleri Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerekmektedir.
 • Kültür İşleri Müdürlüğü’nde topluluklara resmi kaydı olmayan öğrenciler ders izni, harcırah ve yol masraflarının (tren-otobüs) karşılanması konularından yararlanamazlar.
 • Üniversite dışı yazışmalar Kültür İşleri Müdürlüğü aracılığıyla yapılır.
 • Topluluklar, çevre kirliliğine neden olduğu için el ilanı dağıtamazlar.
 • 2019-2020 eğitim yılında her topluluk için 3.500 TL bütçe ayrılmıştır. Kültür İşleri Müdürlüğü’ne ayrılan bütçe harcamaları, 5018 sayılı bütçe kanunu uygulama talimatları doğrultusunda yapılmaktadır. Toplulukların ihtiyacı olan kırtasiye, bilgisayar, kostüm, enstrüman, demirbaş tefriş malzemesi, harcırah, otobüs-tren bilet ücretleri, yurtlarda konaklama …vb talepler bu bütçeden karşılanmaktadır. Zaman zaman yayınlanan tasarruf tedbirleri genelgesi doğrultusunda bütçe uygun olsa da bazı alımlar yapılamamaktadır. Toplulukların ihtiyaçlarını önceden Kültür İşleri Müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir.
 • Topluluk etkinliklerine davet edilen konukların yol masrafları (otobüs ve tren) topluluğun bütçesinden karşılanmaktadır. Bunun için dilekçenin etkinlikten önce Kültür İşleri Müdürlüğü'ne teslim edilmesi gerekmektedir. Davet edilen konuklar yol masrafını önce kendileri öderler. Müdürlüğümüze teslim edilen bilet bedeli %07,5 oranında damga vergisi kesildikten sonra konuğun dolduracağı formda beyan ettiği banka hesap numarasına havale edilir.
 • Toplulukların düzenleyeceği etkinliklerde basılan bilet/davetiyeler, Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından damgalanır ve bilet/davetiye sayısı tutanakla belirlenir.